Geleceğe Mektup

Melike YILDIZ / 13

Konum: UZAYDAKİ YAŞAM

Aradan  282 yıl geçmiş ve sene 2229 olmuştu. Artık dünya diye bir gezegen kalmamış bütün insanlara hatta canlılar  uzayın karanlıklarında yaşamlarını sürdürüyorlardı.

Artık insanlar evlerde değil de uzay mekiklerinde yaşıyorlardı. Ama bir sorun vardı uzayın kendilerine ait olduğunu sanan uzaylılar insanları bir türlü rahat bırakmıyorlardı. İnsanlarla ha bire çatışmak istiyordu. Bir gün uzaylılar  yine insanların yaşamlarını sürdürdüğü 17.  Bölgeye gelip insanların eşyalarını lazer silahlarıyla  ortadan yok etmişlerdi. İnsanlar bu duruma sinirlenip  uzaylılarla çatışmayı kabul etmişti ve tabii ki bu çatışmanın bir karşılığı da vardı. Kaybeden artık uzayın derinliklerinde yaşayacaktı.  Her iki tarafta bu anlaşmayı kabul etmişti.Aradan 2 ay geçmiş büyük buluşma başlamıştı.

Uzaydaki yaşam mektubumu burada sonlandırıyor ve mektubum geri kalanını siz değerli okuyucumdan yazmasını istiyorum .

Uzay çağı düşünmeye değer!

Semih YILMAZ / 11

Geleceğe Dair ÜTOPYAM!

Günümüzden  270 yıl sonra  yıl 2286. Bir firma geliştirdiği bir aleti piyasaya sürdü.Bu alet etki çapında yer çekimini tersine çeviriyordu.

Böylece uçan arabalar devri başlamış oldu.

50 yıl sonra;Uçan arabalar günümüz arabaları gibi normalleşti.Ünlü bir firma  bir alet geliştirdi.

Tam bir yüz yıl kadar insanlıktan saklandı.Bu alet belirli bir yerden bir yere hücre ve atomları ışınlıyordu.

150 yıl sonra ışınlanma yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı.Ve İnsanların zihni sanal dünyaya aktarıldı.

Bunlar benim gelecek hakkındaki düşüncelerim! Peki siz ne düşüncedesiniz?

 

 

 

 

 

Elif Tuana ÇAKIR / 10

Sevgili Gelecek;

Sevgili Gelecek;

Nasıl olacağını merak ediyorum. Umarım çok güzel olursun. Bu mektup senin için!

Sana bir uyarı! Gelecekte çevreye çöp atma, eğer yerlere çöp atarsan  hayatı kirletir ve kötü bir tabaka oluşturursun.  Çevre kirliliği biz insanların suçudur. Çevreden başlamalı!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ebrar Yusuf ADIYAMAN / MALATYA / AKLEDEN KALP DERNEĞİ

GELECEĞE MEKTUP

Ey Gelecek; meçhul gelecek.Gelecek hep umuttur.Geçmiş hep yaşanmış acı veya tatlı olaylarla doludur.

Gelecek,sen yaşanmadığın için meçhulsun ve gizemlisin. Senin olup olmadığının bilgisi  bizim için bilinmezdir. Belki ondandır ki hep bir umut beslettiriyorsun.

Ama ben biliyorum ,gelecek Allah  senin  nasıl olacağını bize bırakmıştır. Onun için senin umut dolu olman  ve ya hüsran dolu olman tamamen bize bana bağlıdır.

Ey gelecek bize ne verebilirsin ki  hiçbir şey. Çünkü  senin kardeşin olan geçmiş hep acı gözyaşı bıraktı. Hiç olmadı mı mutlu yıllarımız oldu elbet. Yusuf’un duası Yusuf’un haykırışı ,Adem’in tevbesi ,Muhammed peygamberimizin merhametini, tebessümünü unutmadık unutturmayacağız.

Ey gelecek seni biz var edeceğiz.  Çünkü Rad suresi 11.ayette  geçmişi ve geleceği yaratan yüce Rabbimiz  bize böyle buyurmuştur.”bir toplum kendisini değiştirmediği  sürece  Allah o toplumu değiştirmez” demiştir.

Ey gelecek  Rabbimizin dediği gibi bütün gelecek bizim ellerimizde belirlenecektir. Bugünden seni inşa etmeye başladık; sevgiyle,imanla,ahlakla,erdemle,bilgiyle,cesaretle seni örmeye başladık.Ben de elimden geleni yapacağım.Umut olacağım,yaşanan acılara,üzüntülere ve ey gelecek en çokta sana umut olacağım.

Nezire DUOLIKUN / 10

Sevgili gelecek;

Acaba gelecekte insanlar nasıl yaşar? Yiyeceklerini neyden elde ederler? Gelecekte insanlar olarak kaç yıl yaşayabileceğiz? Çok merak ediyorum ozon tabakası deliniyor mu? Çok güzel kokacağız dediğimiz parfümlerden  dolayı ozon tabakasının durumu nedir?  Gelecekte torunlarımız nasıl yaşar? İnsanoğlunun nesli nasıl devam eder?

Canlılar nasıl yaşar ne tüketirler? Gazla üretilen plastikler yüzünden denizler kirletiliyor.Buzullar eriyor ve bunun bir çaresi olmalı değil mi?

Evet bir çaresi var “Sorumluluk duygumuzu korumak ”!

 

 

 

 

 

 

AYŞE SANCAR / 9

GELECEĞE MEKTUP

Sevgili Gelecek; seni çok seviyorum.Seni tekrar eski haline getirmek için elimden geleni yapacağım. Hoşça kal!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EFLİN KOÇ / 9

GELECEĞE MEKTUP

Çevremizin temiz olması… Hayvanların ölmemesİ… .Ey gelecek seni koruyacağım ve geliştireceğim unutma!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hüma Dila ÖZTÜRK / 11

Sevgili gelecek;

Sevgili Gelecek ben Hüma Dila ÖZTÜRK 11 yaşımdayım.Bu dünya Rabbimizin sonsuz sanat eserinden  sadece birisi. Biz de o dünyayı sanat eserini tamamlayan boyalarız. Fakat maalesef artık bu boyalarla sanat eserinin  boyalarını karıştırıp kirletiyorlar. Dünyanın ve dünyadaki canlıların en büyük düşmanının insan olması çok üzücü. Bu sanat eserini kirletenleri sadece biz durdurabiliriz. Bu dünya bu sanat eseri bize kirletmek  için değil,onu geliştirip,yaşatmak için verildi. Bu sanat eserine sahip çıkalım.Gelecekteki dünyaya ve bana sesleniyorum! Umarım hala benim gibi düşünüyor ve bunu uyguluyorsundur. Bir dileğim de var!Umarım gelecekte hayallerimdeki  gibi olursun!

 

 

 

Ömer Hattap ÇELİK / 12

GELECEĞE MEKTUP

Sevgili gelecek ; Ben çok iyiyim s en nasılsın.Geçmiş çok iyi eminim sen bu mektubumu okurken ben belki de hayatta olmayacağım. Uçan kay kay yapıldı mı? Suriye’de savaş bitti mi? Dava adamları doğdu mu?  Gt 6 oyunu nasıl çok merak ediyorum.Ekolojik denge nasıl? Foklar ve kutup ayılarını çok merak ediyorum. Hep iyi kal!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salih Eren ARITÜRK / 12

Konum:Aklına geleni yapmak!Gelecekte dünyamız!

Sevgili Gelecek; Belki şu an da başka bir dil kullanılıyor ama Türkçe  yine sözlükte varsa  çevirerek okursunuz. Öncelikle bu mektubu okuduğunuzda  belki dünya bizim zamanımızdaki dünyaya göre çöplük gibidir. İnsanoğlu israfın en büyük örneği  (bence). İnsanlar elindekileri kaybetmeden değerini bilmiyor.Örneğin;biz bizden önceki  zamanda olan  güzel dünyanın  kıymetini bilemedik.Onu israf ettik ve aklımıza geleni yaptık.Bunun sonucunda dünya hiç istemediğimiz bir hale geldi. O yüzden size sesleniyorum :Y AŞADIĞINIZ DÜNYANIN KIYMETİNİ BİLİN! Dünyanın kalitesini koruyun.

 

 

 

 

 

 

 

Mehmet Raşed / 10

Konum: Gelecekten Sorumluyuz!

Sevgili gelecek; Gelecekte umarım ağaç bırakırsınız.Doğaya zarar vermeyin.İhtiyacınızdan fazla üretmeyin.Taasarruflu olun.Bitki ve hayvanlara iyi davranın tamam mı?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ebrar GÜVEN / MALATYA – AKLEDEN KALP DERNEĞİ

GELECEĞE MEKTUP

Geleceğe; Geleceği ne kadar görürüm her insan gibi  bende bilmiyorum. Ama geleceğin şu an ki hayatımız gibi olmasını asla istemem.

Bu günkü hayatta beni rahatsız eden bir çok şey var. Bir yanda savaşlar,bir yanda açlık, diğer yanda kendi çıkarları için  hiçbir şeyi önemsemeyen güçlü topluluklar,yanlış kullanılan teknoloji.

Şimdi diyeceksiniz ki teknoloji çok yararlı hayatlarımızı kolaylaştırıyor,nasıl seni rahatsız edebilir ki.Bence de doğru kullanıldığında çok yararlı ama ya yanlış kullanıldığında?

Örneğin uçaklar! Bir ulaşım aracı fakat insanlar uçakları  şu an Suriye gibi Müslüman  ülkeleri yıkmak için kullanıyorlar. Oradakilerde  bizim gibi birer insan.Aç kalıyorlar , yaralanıyorlar,ölüyorlar.Bizler bir gün bile annesiz kalamazken onlardan bazıları anne babalarının öldüğünü bile bilmiyorlar.

Bu uçaklar yıkmak için değil  yapmak için havalansa. Tüm dünyaya umut olmak için havalansa daha iyi olmaz mı?

Hadi artık geleceğin güzel günleri bizlerin elinde.Daha barışçıl ve güzel yaşanılabilir bir dünya için HAYDİ KALKIN!